ÜRETİM


SEKTÖREL BİLGİLER

Nedir?


Oluklu mukavvalar, bir veya daha fazla oluklu tabakanın alt veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamüllerdir. Kullanım amacına göre bir çok çeşidi vardır. Bu çeşitlere göre mukavvada kullanılan oluk sayısı ve kalınlıkları değişkenlik gösterir.
Dünyada 130 yıldır kullanılan oluklu mukavvalar, bugün Türkiye'de en çok tüketilen ambalaj çeşididir.

Üstünlükler
 • Oluklu mukavva ambalajlar yüksek randımanlıdır.
 • Her ürün veya üretici için farklı tasarlanabilir.
 • Çevre dostudur. Artırılabilir sağlamlığı itibariyle ürünü dağıtım ve depolama şartlarında korur.
 • Tamamen doğal bir mamüldür. Dolayısıyla insan sağlığına zarar verici herhangi bir madde içermez.
 • Koku yapmaz.
 • Taşıması kolay.
 • Uygulanabilir baskı teknikleri sayesinde albenisi yüksek ambalajlar yaratma imkanı sağlar.
 • Stok maliyeti yoktur.
 • Depozit ve iadeden dolayı ambalajlanan ürüne ek maliyet getirmez.
   

FEFCO Standard Catalog
İndir (427,19 KB)

SAFIA

Üç tabaka kağıdın geometrik bir şekilde form verilerek birleştirilmesinden elde edilen levhaya verilen isimdir. Hafif ürünler için uygundur.
 


ONDÜLE

Tek yüzüne kağıt yapıştırılmış iki kağıttan oluşan levhaya verilen isimdir. Çeşitli dalga cinslerinden üretilen tek yüzlü ofset baskılı karton laminasyonundan dekoratif amaçlı ve sargılık olarak kullanılabilir. Kutu yapımına uygun değildir.


TEK OLUKLU MUKAVVA KOLİLER

Bir oluklu tabakanın üst ve alt yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla imal edilir.
 


ÇİFT OLUKLU MUKAVVA KOLİLER

Düz bir tabakanın alt ve üst yüzeylerine yapıştırılan oluklu tabakaların düz tabaka ile kaplanmasıyla imal edilir.
 


KAĞIT ÇEŞİTLERİ

TESTLINER


Kısmi selüloz ve artık elyaf ile üretilen Oluklu Mukavva kağıdıdır. Oluklu Mukavva üretiminde İç ve Dış astar olarak kullanılır. Firmamızda kullanılan standart Testliner gramajı 90 gr’dır.

SAMAN FLUTING

Genellikle yuvarlak elekli makinelerde eski kağıt harmanı ile üretilen kağıt cinsidir. Diğer kağıtlar kadar dayanıklı olmasa da başka tabakalarla lamine edilerek mukavva haline gelir. Firmamızda kullanılan standart Saman Fluting gramajı 80 ve 85 gr’dır.

KRAFT

Yumuşak ağaçtan elde edilen hamurun sülfat ya da alkalinle işlenmesiyle elde edilir. Oluklu mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak kullanılır. Doğal renkleri kahverengi olan Kraft kağıtlar kısmen ya da tamamen beyazlatılabilir. Ancak herhangi bir beyazlatma yöntemi astarın dayanıklılığını %5 ila %10 arasında azaltır. Firmamızda kullanılan standart Kraft gramajı ithal 115 Modern 140 gr’dır.

BEYAZ

Kısmı selüloz ve artık elyafları ile üretilen oluklu kağıdıdır. Hurda kağıt kullanılan kısmı ayrıştırılmak zorundadır. İç ve dış yüzey kağıdı olarak kullanılır. Ülkemizde kullanılan Beyaz Kağıdın %50’lik kısmı yurt dışından ithal edilir. Firmamızda kullanılan standart beyaz gramajı 125 gr’dır.
 


DALGA TİPLERİ

E Dalga, B Dalga, C Dalga, EB Dalga, BC Dalga 
 

E DALGA

Metredeki oluk sayısının fazla olması nedeni ile mükemmel yüzey ezilme dayanımı olan mikro Dalga (E) baskıda tüm diğer dalga cinslerine göre en iyi sonucu verir. Aynı zamanda hafiftir. Dayanıksız tüketim malları ve hediyelik ambalajlarda kullanılır. Kutu yapımına uygun değildir. Bir metredeki oluk sayısı 275-310, Oluk yüksekliği 1,15mm – 1,65 mm arasındadır.


B DALGA

Oluk yüksekliklerinin ve dalga aralıklarının az olması nedeni ile yüzel ezilmesine karşın diğerlerinden daha dayanıklı olan B dalga diğerlerine göre baskıya daha uygun bir yüzeye sahiptir. Her çeşit ürünün özellikle kendisi de taşıyıcı olan ürünlerin ambalajında kalıplı kutuların üretiminde yaygın olarak kullanır. İnce dalgada bir metredeki oluk sayısı 150-184, oluk yüksekliği ise 2,1mm – 2,9 mm arasında değişmektedir.


C DALGA

B dalgadan sonra ortaya çıkan ve her ikisinin de iyi özelliklerini taşıyan bu dalga cinsi iyi bir taşıyıcıdır. Baskıda iyi sonuç verir. İri dalgada ki bir metredeki oluk sayısı 120-145, oluk yüksekliği ise 3,5 mm – 3,7 mm arasında değişir.


EB DALGA

Oluklu hattından bir adet Mikro ve Bir adet İnce dalga makinenin çalışmasından meydana gelen dublex (Çift) dalga olarak üretilir. Bir metredeki oluk sayısı 150 -184 arasında değişir yüksekliği ise yaklaşık 4,2 mm ile 5,8 mm arasındadır.


BC DALGA

Oluklu hattından bir adet İnce ve bir adet İri dalga makinenin çalışmasından meydana gelen dublex (Çift) dalga olarak üretilir. Bir metredeki oluk sayısı 120 -145 arasında değişir yüksekliği ise yaklaşık 7 mm ile 7,4 mm arasındadır.


TOP