Türkiye Ambalaj´da Dünya Devlerini Geride Bıraktı Monart Ambalaj / Haberler & Duyurular / Türkiye Ambalaj´da Dünya Devlerini Geride Bıraktı

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2015 ve Asya Ambalaj Federasyonu tarafından düzenlenen AsiaStar 2014 Yarışma sonuçları açıklandı. TürkiyeAmbalaj Sanayi başarılarıyla her iki yarışmaya da damgasını vurdu. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve 37 ülkeden 264 ürünün katıldığı WorldStar 2015 Yarışması'nda Türk şirketler, bir rekora imza atarak 12 ödül kazandı. Türkiye'den bu yıl ilk kez katılımın olduğu AsiaStar yarışmasına katılan her 2 şirket de ödülle geri dönmeyi başardı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KorkutTürkiye Ambalaj Sanayinin son 7 yıl içerisinde pazar büyüklüğünü yaklaşık 6 kat artırarak 19 milyar dolara çıkardığına dikkat çekti ve katma değere odaklanan sektörün küresel rekabette giderek daha fazla öne çıktığını belirtti. Her iki yarışmada ödül alan firmaları kutlayan Korkut sözlerine şöyle devam etti: "Uluslararası arenada elde edilen başarılar sektörümüzün rekabet gücünü net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdi hedeflerimiz daha büyük. Ortak aklın ve sektörel birlikteliğin gücüyleTürkiye'yi Avrasya Bölgesi'nin ambalaj merkezi yapma hedefimize ulaşmak için kararlıkla çalışmaya devam edeceğiz".

Katma değerli üretime odaklanan Türkiye Ambalaj Sanayi, uluslararası arena elde ettiği başarılarla 2015 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve 37 ülkeden 264 ambalaj ürününün başvurduğu WorldStar 2015 Yarışmasında Türkiye, rekor bir başarı elde ederek aldığı 12 ödül kazandı. Türkiye elde ettiği bu başarıyla ABDÇin ve Japonya'nın ardından en fazla ödül alan 4'üncü ülke oldu.

Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında ödül kazanarak WorldStar 2015 Yarışmasına katılma hakkı elde eden ve ödül alan şirket ve ambalajlar ise şu şekilde sıralandı: "Altıparmak Gıda-Balparmak Katla Balla, Anadolu Cam-İBB HamidiyeSu Şişesi & Kemal Kükrer Acı Sos Şişesi, Bayındır Ambalaj-Cam/Sunroof Ambalajı & Far Seperatör Ambalajı, Dentaş Ambalaj-Çiçek Kutusu, Doğadan Gıda- Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları, Sezen Gıda-Anavarza Bal, Orhan Irmak Tasarım-Korkmaz Mevlevi Çay Seti, Tasarım Üssü-Tekirdağ Rakısı No: 10, Tasarist-Mealbox & Bingo Cam." WorldStar 2015 Yarışması'nda başarı elde eden firmalar 19 Mayıs 2015'te İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek gala gecesiyle ödüllerini alabilecek.

Türkiye Ambalaj Sanayi rekabet gücünü Asya pazarından da ortaya koydu. Türk şirketlerin bu yıl ilk kez katıldığı AsiaStar 2014 Yarışması'na Türkiye'den iki şirket katıldı. Yarışmada, Altıparmak Gıda Balparmak Katla Balla ambalajıyla, Doğadan Gıda ise Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları ambalajıyla ödül almaya hak kazandı.

Yarışmalarda ödül alan marka, tasarımcı ve ambalaj üreticilerini kutlayan ASD BaşkanıSadettin Korkut, katma değere odaklanan sektörün küresel rekabette her geçen gün daha fazla öne çıktığını belirtti. Son 7 yılda sektörün pazar büyüklüğünü yaklaşık 6 kat artırarak 19 milyar dolara, ihracatını ise 3 kat artırarak 4 milyar dolara çıkardığına dikkat çeken Korkut, "uluslararası arenada elde edilen başarılar ambalaj sektörünün doğru yolda olduğunun bir kanıtı" dedi