Karton Nedir, Kartonun Yapısı Monart Ambalaj / Ürünler / Karton Koli / Karton Nedir, Kartonun Yapısı
Karton Nedir, Kartonun Yapısı

Kartonun Yapısı

Karton üreten firmaların kullandıkları çeşitler 2 gruba ayrılarak birincil ve ikincil odundan üretilmektedir. Kullanılan odu elyafı alanlarına göre boyları da değişerek ele alınır ve üretim bu şekilde yapılır.

Karton kullanımı değişen firmalar olsa da asıl karton çok katlı olarak üretilir ve bu katların sayısı 5 olarak belirtilmektedir.

Şema olarak gösterecek olursak;

a) Kuşe            =          =          =          =          =

b) Üst kat        x  x  x  x

c) Koruyucu kat           -          -          -          -          -

d) Orta kat       +          +          +          +          +

e) Alt kat           *          *          *          *          *

Kuşe haricinde eklenen katlar kartonun ham olan maddesini oluşturan yapı olarak belirtilir. Farklı çeşitlerden meydana gelen odun hamuru,  selüloz eski kâğıt ya da selüloz gibi malzemelerden bir araya getirilmiş olan ham maddeler açık olarak üretilmen, bağlayıcı ve diğer kimyasallardan geçtikten sonra ham karton olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ham olan karton çeşitlerinde oluşan katların meydana gelmesinde oluşan çeşitler değişik makineler ile oluşmaktadır.

Kartonu Meydana Getiren Katlar

Üst Kat: Yüzeydeki gerekli mukavemeti ve beyazlık oranını sağlar

Koruyucu Kat: Üst katta oluşan hasarın alt kattan daha az bir şekilde etkilenmesine neden olan çeşit olarak gösterilir.  Elyaf cinsi ise üst ve orta katta kullanılan elyaf cinsi olarak kendisini gösterir.

Orta Kat: Kartondaki en kalın kısmı gösterir. Kartonun ekonomik ve daha hacimli bir yapıya sahip olabilmesi için edinilen katlardan bir tanesidir.  Tek başına üretilen bir kat olabileceği gibi birkaç kat da olabilir. .

Alt Kat: Kartondaki arka kısmın yapısını sağlamaktadır.

Karton Üretim Prosesi

Sayılan ve hatırlatılan elyaf kullanılarak üretilen malzemelerin su yardımı ile çözülmesi halinde süspansiyon ile farklı işlemlere tabi tutulduktan sonra karton üretim makinesine girmeye hazır hale gelmiş olur.

 

Makineye giren bu ürünlerin üretimleri ve diğer işlemleri ise elek yardımı ile aşamalara başlamaktadır, her kat için elenen malzemelerin bir araya gelmesi kartonun sayfalarını oluşturur, daha sonra pres makinesinden suyu çıkarılır ve kurutma presi yardımı ile kurutulur. Perdah kısmında perdahlanan karton kuşe bölgesinde kuşeye girer ve en son adımda ise hazır hale getirilir.