Baskı Türlerine Göre Kağıt Çeşitleri ve Özellikleri Monart Ambalaj / Haberler & Duyurular / Baskı Türlerine Göre Kağıt Çeşitleri ve Özellikleri

 

3.2.1. Tipo baskı kağıtları ve özellikleri

Tipo baskı sisteminde ürünün sert olması nedeni ile, kağıdın elastikiyeti ve diğer özellikleri önemlidir.  Basılacak olan ürüne göre kâğıt setliği ve kalınlığı belirlenmektedir.  Tipo baskı çeşidine en uygun kağıt modeli ilse kuşe baskılı olarak belirlenmektedir.  İyi bir kuşe kâğıdının kalınlıkları dâhil tüm özellikleri en iyi biçimde olmalıdır.  Kuşe kâğıdın tüm özellikleri tipo baskıda çok önemli ve değerlidir.  

Kuşe kağıt için ister birinci hamur ister ikinci hamur kullanılmaktadır.

Genellikle tipo baskılarında her cins kâğıt ve hamur çeşidi kullanılabilir.  Kuşku Ürünün dıştan olan görüntüsünü etkileyen önemli diğer ayrıntı ise baskı rengi olarak geçer. Örnek olarak 3. Kalite bir kağıda basılacak olan reklam çalışması kuşe kağıdınkinden daha farklı ve kalitesiz olacaktır yapılan işte kağıt çeşidi ve bu çeşitliliğin rengi oldukça önemli olarak belirtilir.

3.2.2. Ofset baskı kağıtları ve özellikleri

Ofset tipi baskılarda, tipo baskıların özellikleri aranmaz ve bu özellikler ofset baskı adına pek ayrıntı ifade etmez. Ofset baskılar daha farklı kağıt çeşitlerinden yararlanabilir ve üretimi gerçekleştirirler. . Pürüz ve desen ifade eden kağıt çeşitlerinden gayet net baskılar yapılır ve kullanılabilir. . Ofset baskıda kullanılan kağıt türü kauçuktan üretilmiş olduğu için üzerine basılacak olan renk ve resim kolayca oturur ve kullanıma hazır hale gelmiş olur. Bu şekilde ince noktaların basılması kolay hale gelmiş olur.  Bir diğer gerçek ise ofsette ne kadar basit olursa olsun düze ve pürüz barındırmayan kağıt modellerinde baskı daha da kolay bir şekilde yapılır. Bunun nedeni ise küçük deliklerin daha da net ve belirgin olması halinde daha kolay basımlar sağlanır. Ofset baskıda odunsuz ve iyi cins kâğıt kullanımı işi daha da kolay hale getirir ve basitleştirir.  Mat yüzey ofset baskı için büyük bir avantaj olara karşımıza çıkar.  Bunun nedeni ise mat kâğıda daha kolay işlenebilir renk ve diğer maddelerin olmasıdır.

Ofset baskıların su emme özellikleri daha fazla olmalıdır ki tutkaldaki su miktarını kolay bir şekilde emebilsin ve kullanımı rahatlaşsın. Baskı ayarının kalitesi kâğıttaki tutkal azlığı ya da fazlalığı ile belli olur.   Ofset baskı da toz azalımını sağlayan etkilerden bir tanesi tutkal kullanılmasıdır.  Ofsette kullanılan kâğıt çeşitleri zaten kullanım kolaylığı sağlar ve üreticiyi de kullanıcıyı da memnun eder.

Ofsette kullanılan tutkal diğer yönleri ile de kâğıt boyutunun aynı kalmasında, elektriklenme sorununun olmamasında ve diğer önlemler açısından daha faydalı olarak gösterilmektedir.  Ofset baskıda kullanılmayan eksiklikler oranın, boyutun ve rengin kötü etkilenmesine neden olur.

Ofsette kullanılan düz baskı kalıp tarafından boyanın kabul edilmesini ya da red edilmesini sağlayacak olan makine çeşitlerinin de bu kabul yada ret etmeye yol açmasının diğer nedeni ise makine özelliklerinden kaynaklanır.  Ofset makinelerinden tüm kâğıt çeşitlerine baskı yapılabilir, bunun bilinmesi gerekmektedir. . Baskı yapılacak makineden aranan özellikler bulunmalı bu özellikler sipariş türüne uygun olmalıdır.  Her çeşit baskı olduğuna göre bu çeşitleri belirleyen kalite oranları bulunmaktadır İş için gösterilen çeşitlilik ve kullanılacak olan özellikler işin kalite seviyesini belirlemektedir. Ofset olarak basılacak olan ürünlerin makinelerinin de kullanıma uygun ve sağlam olmaları gerekir.

Ofset kağıt çeşitlerinde bulunan tutkal oranı kaliteli bir basım için uygun miktarda olmalıdır. İyi bir ofset baskı iyi bir ürün anlamına da gelir. .

Kağıtta bulunan su baskı kazanının oranına uygun olmalıdır. .

Kağıt içerisinde bulunan odun miktarı çok faza olmamalıdır. (

Kağıt olması gereken maddeler yardımı  ile,  yumuşak bir hal almalıdır.

Ofset baskıda mat kağıt çeşitlerinin parlaklara göre daha iyi sonuç verdiği bilinmelidir.

3.2.3. Rotatif ofset (web ofset) baskı kağıtları ve özellikleri

Yüksek trajlı modellerin basımları ülkemizde gerçekleşir. Rotatif ofset kağıt modellerinin türleri ise baskıya uygun modelde üretilmiş olmalıdır. Rotatif ofset makineleri diğer çeşitlere göre birkaç kat daha hızlı çalıştığı için kâğıdın buna dayanabilir oranda yapılmış olması gerekmektedir.

3.2.4. Tifdruk baskı kâğıtları ve özellikleri

Tifdruk çeşit kâğıtlar ise aynı ve eşit olan kalınlık türüne ait olmalıdır.  Sadece bu şekilde tifdruk çeşit silindir ile arasına uyum koyabilir.  Bu tip çalışmalar için kullanılan boya modelleri akıcıdır ve bu akıcılığı emin bir kâğıt modeli edinilmesi gerekmektedir. Kağıdın emiciliği tutkal azlığı yada çokluluğu oranı ile de belli olmaktadır.

 Kâğıtla da bulunan sağlamlık oranı elastiki ve diğer modellerin özelliklerine bağlı olarak belirlenir. Bobin sarma meselesi web ofset bölümünde ki gibi burada da çok önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar. Kâğıt özellikleri standart belirtilere uyarsa problem çıkması mümkün olmaz.

Bu sistem son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemde kağıdın her milimine düşen nokta ve renk sayısı hesaplanır ve ince bir ayrıntı yardımı ile tüm baskı tamamlanmış olur.

Tifdruk kağıt modelleri ofsete göre daha az tutkal içermesi gerekir.

Yumuşak model içermesi gerekmektedir. .

Kâğıt boyalarını çukurcuklardan aldığı için bu çukurcukların oranının emilime uygun olması gerekmektedir.

Serigrafı baskı kağıtları ve özellikleri

Bu teknik yardımı ile hemen her kalite kağıt modeline baskı yapılır.