AMBALAJ SEKTÖRÜNE BAKIŞ Monart Ambalaj / Haberler & Duyurular / AMBALAJ SEKTÖRÜNE BAKIŞ
AMBALAJ SEKTÖRÜNE BAKIŞ

AMBALAJ SEKTÖRÜNE BAKIŞ

Ambalaj ve paketleme sektörü genel olarak oluklu mukavva olmak üzere, koli, ofset baskılı koli, mukavva ve kutu ve diğer çeşitleri kendisinde barındırmaktadır.  Alanda ise ülkemizin gösterdiği gelişim oldukça iyi seviyede ve tüm müşterileri memnun etmekte.  İhracat yerlerinde ise, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın bulunması ne derece ileride olduğunu göstermektedir. Bu gelişimin emin adımlarla atılan adımlarında yer almaya çalışan Türkiye ise, “Avrasya'nın Ambalaj Merkezi” olma yolunda ilerlemelerini hızlandırıyor.

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

Ülkemizde ambalaj olarak üretilen malzemeler genelde, selefon, karton, kâğıttan oluşmaktaydı. İhracatta kullanılan tahta kutu ve sandıklar, kullanımı jüt sınıfında çuval niteliğinde idi, bunun dışında kalan malzeme ve ürünler ise daha pahalı yollarla ihraç ediliyordu.

Ülkemiz 1970li yıllara geldiğinde ise ambalaj ve ihraç sektörü değer kazanmaya başladı. Bu sırada diğer ülkeler dede ambalaj ihracı olduğu bilinmekteydi. Bu işi başarmak isteyen ve yolunda ilerlemeleri sürdüren Türkiye Ambalaj Araştırma Merkezini o yıllarda kurdu ve çalışmalarına başladı.

Ambalajın yaygınlaşması ilk olarak teneke kutuda başladı. Gelişmeler karton ambalajda devam etti ve hala bu aşamayı ustalıkla sürdürmekte. Kartonun her zaman daha kullanılır ve daha rahat aşamalı ambalaj olduğu ise hiç kuşkusuz bir gerçektir.

1980 yılının başlarında ilk ambalajlama pet şişeler ile başladı ve ambalaj denildiğinde akla gelen ilk çeşit olmaya yüz tuttu. Daha sonra ambalajın gelişimi büyüdü ve günümüzdeki büyük sektörlere sahip olan bir ülke olma konumuna geldi.

Ülkemizde oluklu mukavva ambalajlanmasına ilk olarak İzmir’de başlandı ve bu çeşit tam anlamı ile özel sektörün yatırımı en fazla yaptığı alanlardan bir tanesi haline geldi. Ülkemizde oluklu mukavvanın öne çıkan isim olmasında en belirgin tarihler ise 1981 – 1995 tarihleri verilmektedir.

Kuruluşu 1981 li yıllara dayanan firmalar bu gün 2. ya da 3. Firmalarının işleyişlerine bakmaktadır. Ambalajın o zamandan beri nasıl döndüğünü ise bu rakamlar gösterirken, o zamanlardan beri ambalaj sektöründe bulunan firmaların rakamları ise 2 bin 800 e ulaşmıştır.