Ambalaj Nedir, Neden Önemlidir? Monart Ambalaj / Haberler & Duyurular / Ambalaj Nedir, Neden Önemlidir?
Ambalaj Nedir, Neden Önemlidir?

Ambalaj, içerisine aldığı malzemeyi en iyi şekilde koruma, ürünün tanıtımını yapma, pratik taşınma ve dışarıya dağıtılmasına yardımcı olma görevi ile kendisini tanıtan bir koruyucudur. Ambalaj yapımı camdan, kartondan, kayıttan yâda plastikten olabilir. Ambalaj çeşitleri olarak gösterilen karton ise en kolay geri sönenlerden bir tanesidir.  Özetleyecek olursak, ambalaj için ürünün saklanması ve onu taşıma işleminin en kolay hali denilebilir.  Malzemeleri dışarıdan gelecek olan zararlı etkilerden en iyi biçimde korur ve tüketicisine ulaşmasını sağlar. Ürünün saklanması kolaylığı sağladığı gibi özel kullanıma ait ekipmanları da gizleyebilir.  Üstünde yer alan, ürün bilgileri, satış ve kullanıma hazırlığı, ürünün üretim ve son kullanım tarihi, renk ve ebat tipi gibi diğer tüm özellikler yer alır ve böylece müşterilere daha net ve açıklayıcı bilgiler verir.

Diğer bir manada ambalajı kullanılan müşteriler onunla ilgili bilgi alır ve doğru olarak kendisine gelmesini sağlatır.  Pazarda satılacak ve rağbet görecek bir ürün elde etmek için ürünün kendisi kadar yaşanılan teknoloji de ambalajı da çok önemli bir etkendir.  Ürünün ambalajı tüketicinin gözüne çarpan ilk atken olduğu için daha çok yâda az talep görmesine neden olur.

Ürünü en iyi şekilde yansıtabilecek güçte olan ambalaj tasarımı onun kullanımındaki rahatlığı ve yenilikçiliği ile kendisine müşteri çekecek ve tüm anlamı ile talep ve rekabeti de artıracaktır. Saklanma ve paketlenme açısından en iyi çeşitlerden bir ambalaj çeşidi olan karton tüm ürünlerinin iyi seviyede korunmasını sağlar. Ürün kullanıcılarının eline en sağlam şeklide geçebilmesi ve tüm taleple de cevap verebilmesi adına karton ambalaj en iyi yöntemlerden bir tanesidir.  Yapılan çalışmalarda ambalajlama sistemi, karton kutu ve mukavva çalışmalarına daha da iyi yönelerek üretici veya kullanıcı olun, hiç fark etmez en iyi düzeyde malzemelerinizin muhafaza edilmesine yardımcı olacaktır. Ambalajda ürünün daha önceden tanınmış olması, reklam yolları ile müşteriye tanıtılması her zaman daha etken olacaktır. İyi bir ambalaj tasarımı yapılırsa ürünün her açıdan daha rahat sunulması sağlanabilir.  

Öyle görünüyor ki, ambalajın koruması, saklaması dışında reklam yapma ve ürünü tanıtma özelliği de bulunmaktadır. Kartın ve kutu ambalajlarda bu işlem daha hoş görünen daha pratik olan ve daha kullanışlı yöntemlerdendir.

Karton ambalaj ayrıca bu işlemleri yapan ekonomik ve sağlam yanıt veren cevaplardan bir tanesidir.  Karton ambalaj olarak kullanılan tüm çalışmalar ayrıca daha uzun ve daha kullanışlı bir kullanım yöntemi barındırır.

Müşterinin eline geçen ürünün en iyi şekilde bu işlemlerden geçmesini sağlayan en iyi yöntemlerden biridir, karton ambalaj. Bu zarf içerisinde ise Monart ambalaj tüm sistematik takibi yapar ve müşterisine ulaşabilmenin en etkili, ona kendisini bağlamanın en etkili ve güvenli yolunu bulmanın ne demek olduğunu çok iyi bilir.

 

Sektördeki yeri gıda olan ürünlerin tasarımları ise ayrıca bir yer alır ve bunların tasarımına daha çok dikkat etmek gerekir. Gıda alanındaki rekabetin büyük bir kısmı ise ambalajından oluştuğu için çok önemlidir.  Tüketiciye tanıtılması için en önemli araç olan ambalaj tasarımı için özel ekip oluşturulup kutu ve karton uyumlu olarak çalışmalar sürdürülür.  Uzman ekip ise tüketicinin kullanımı için ambalajım çok önemli bir madde olduğunu belirtiyor. Bu nedenle üretici ürettiği üründen kar yapabilmek için ambalaj tasarımını güçlü bir tanıtıcı olarak üretmekte ve tüm işlemleri bu şekilde yapmaktadır.

Tasarımının Önemi

Kutu ve karton ambalajlarda ürünün tanıtımı amacı ile ambalaj tasarımına ayrı bir bütçe ayrılması gerekmektedir.  Müşteriye sunulan ürün kullanıcısının eline geçmeden önce tüm aşamalardan ve testlerden geçerek kullanıcısına kendisini tanıtmalıdır.  Ürünün diziliş şeklinin bile satışı açısından büyük önemli, göze hitap etmesi açısından farkı vardır. İyi bir ambalaj sistemi bunu yapar ve kartonlardaki görünürlük daha etkili olur.  Ürünü tanıtacak olan ambalaj her açıdan önemlidir. Her koşulda ve mekânda ürünün kullanılabilirliği ve çekiciliği geçerli olmalıdır ki talep görsün.  Hal böyle olunca tüm çalışmalar ürünün kendisinden sonra üretime yöneltilmelidir.

Marka ve Ambalaj İlişkisi                

Alanında uzman olan ekip ilk olarak kaliteli ürün standardı, iyi ambalaj gereksinimini ve bununla birlikte reklam devamlılığını olması gerekenler arasında en önemlisi olarak sıralamaktadır.

Gidilmek istenilen nokta çok önemlidir

* Ürünlerin kaliteden öden vermeden üretilmesi ve müşteriye çekici gelmesi,

* Tanıtıcı bir şirket kutusu üretimi ile ambalaj yönteminin en iyi biçimde sunulur olması,

* Etki sağlayan bir yöntemle satış yollarının belirlenmesi ve en cazip fiyat,

Tasarım aşamasında ise,

* Üretilen ve satışa sunulan ürün markası ve adı unutulmayacak ve akıllarda kalacak şekilde olmalıdır,

* Hedeflenmiş olan kitle en iyi şekilde belirlenmeli ve hedef kitleye hitap şekli en iyi ve cazip biçimde yapılmalıdır.

* Kullanıcının ürünü edindikten sonra ürünün kendisine ait olduğunu bildirmeli,

* En son noktada ise ürünün kullanılabilmesi için etkili bir neden bulma.

Ambalajın Fonksiyonları Nelerdir?

Ambalajın 7 fonksiyonu vardır. Bunların 2’si teknik, 5’i pazarlama fonksiyonudur.

Teknik Fonksiyonlar:

* Saklama

* Ulaştırma

Pazarlama Fonksiyonları:

* Dikkat Çekmesi

* Tanınabilir olması

* Bilgi verici olması

* Pazarda yer alabilmesi

* Kaliteli tedarik

Üreticilerin ürünlerinden faydalı bir sonuç alabilmeleri için önce bu etmenlerden biri yada bir kaçı belirlenmelidir. Bu etmenlerden hepsini uygulamak, ambalaj adına karmaşık bir yapı oluşturabilir, en etkileyici ve cazip maddelerden bir tanesi belirlenmeli. Ambalajın müşteriye neyi vermeye çalıştığı ve taleplere verdiği cevapları çok önemlidir.

Ambalaj Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken 3 temel kriter şunlardır:

* Kullanıcısı ile buluşacak olan ambalajın marka adı, ulaşacağı hedef noktası ve tabi ki grafik çalışması

*  Kutu ambalajı olarak en cazip seçeneklerden biri olan çeşit, en iyi taktik il üretilmiş ve sunulacak olması

* Çevreye olumlu yanıt veriyor olması ve kanun şartlarına uygun olmalıdır.

Kullanıcının neye ihtiyacı olduğunu belirlemek ise ambalajın daha iyi tanıtılması ve cevap almasını kolaylaştıran etmenlerden biri olur.  Karton ambalaj müşteri ile bir araya gelebilmek için çok önemli bir aracıdır.  Tüm insanların ve inanışların görüşlerin gözü önüne serilecek olan ambalaj bu yüzden her ortama gitmeli ve kendisini en iyi şekilde göstermelidir.  Tasarım ise son derece kolay iletişime geçmek için ayrı bir bileşendir.  Tüketime katkı sağlayacak ve üretimi artıracak etkenlerden biri ambalajın rengi, göze hitap etmesi ve çekici olarak görünmesi.

Dikkatleri çeken önemli bir diğer ayrıntı ise müşteri ile buluşma politikasında izlenen yoldur.  Tasarım çalışması yapan üreticilerin bu çalışmalarına son derece dikkat etmesi ve üretimlerini ve tasarımlarını bir açıda da müşteri gözü ile yapmaları gerekmektedir.

Ambalaj yöntemlerinden 4 seçenek sunacak olursak, kâğıt-karton, plastik, cam ve metaller sıralanabilir.  Malzemelerin geri dönüşümü açısından en yararlı ve faydalı, insanlık ve doğa adına en iyi yöntemlerden biri de son derece güvenli ve taşımacılığı ile kolaylık sağlayan kâğıt ve karton çeşididir.  Malzeme üretimden sonra ambalajına konulacağı tasarımın iyi olmasını ve tüketiciye ulaşmasını ister bu açıdan en iyi, faydalı ve içerisine alacağı tüm ürünleri koruması açsından karton en etkili yöntemdir.

Ambalaj tasarımını belirleyen bir başka ölçüt, çevre sorunlarına karşı duyarlılığı ve çevreye olan etkisinin minimize edilmesi olabilir. Ambalajdan beklenenden fazlasını yapma yetkisine sahip olan karton ve kutu saklayıcılar son derece sağlıklı koşullarda ve üretimi en rahat en kolay olan çeşitlerden biri olarak göze çarpmaktadır. Tüketicinin ilgisi ve kanunların dikkat edilmesi çevreye olan zararı azaltır. Bu noktada, tasarımcılara düşen görev, tasarımların insana hizmet etmesi kadar, tabiatın ekolojik dengesinin bozulmaması için gereken duyarlılığı göstermesidir.

Ambalajlamada Kullanılan Makinelerin Seçimi Neden Önemli?

Ambalaj makineleri ve üretimde kullanılan çeşitler işleyiş, bitiş süreci ve yapılan çalışmalar üretimden çıkan ambalajın tamamen kaliteli bir şekilde müşterisine gitmesi için önemlidir.  Bu sebeple üretici firmalar ile makineci firmaların anlaşmalı olarak çalışmaları gerekmektedir.  Ambalaj üretim makinelerinin değişen ve gelişmelerini sürdüren dünyayı iyi bir şekilde takip altında tutması gerekir.

Kullanılan üretimin teknolojisine hâkim olmak, daha yenilikçi ve daha orijinal ürünler için önemlidir. Verimli olabilmenin yolları, makineleşmede, hız, çabuk sonuç alımı ve sonuçların etkin çözüm olarak geri dönmesidir. Makinelerdeki değişik kullanım çeşitleri ise işlemlerin daha hızlı yönelmesinde etkili rol oynar.

Her zaman en önemli hazinelerden biri olan zaman ise, bu işte tüm çalışmaların en etkin yöntemlerinden bir tanesidir.  Bölümlere ayrılan çalışma şekilleri hızlanmada önemli etkilerden olarak belirlenir.  Aksama sağlandığında çözümün en çabuk şekilde gelmiş olması ise yine zaman ve mal tasarrufundan başka bir şey olmaz.  

Yapılan işlemlerde aynı anda 1den fazla makine çalışması durumunda istihdamın artması olayı ise son derece sağlam ve verimli sonuçlar verir.  Gözler görülecek olan kısmın yani ön tarafın daha çok ve daha iyi performans istemesi daha yeni ve teknolojik makinelere ihtiyaç duyulduğunu gösterir.  Üretici firma ile en sağlıklı iletişim kurulduğunda ise bu işlemler daha iyi ve güvenli yapılır.

Ambalajın Geri Dönüşümü Neden Önemli?

Geri dönüşüm konusunda kâğıt ambalaj oldukça kolaylık sağlayan ve insanlar için çok cazip, sağlıklı sonuçlar doğuran çeşitlerdendir. Gelişimi ve ilerlemeyi artırmak için kullanım ömrünü tüketmiş olan her şey gibi kâğıtta kendisini geri döndürmeli ve bunu en faydalı biçimde yapmalıdır.

Maliyeti azaltan ve her açıdan geri dönüşüm kazandıran bu işlev aynı zamanda iş yükünün de azalmasına neden oluyor. Bu işlem aynı zamanda gözle görülen farklar elde ettirip, mali kazançlar sağlamaktadır.

Kullanılan ambalajın türüne göre farklı bir kısımda biriktirilmesi geri dönmesi için çok etkili ve kolaylık sağlayacak nedenlerden bir tasnidir.

Ambalajlardaki geri dönüşümlere örnek vermek gerekirse:

* Bu işlemlerden 1 tonluk kağıt 20 ağacın bize geri kazandırılması anlamına gelmektedir.

* Aynı zamanda geri gelen 1 tonluk cam da, 100 litrelik petrol kazanımı demektedir.

Doğal kaynakların geri kazanılması, gelecek nesiller, var olan tabiat ve tüm kazanımların en etkili yöntemi olup oldukça yararlı çalışmalar olmaktadır.

AMBALAJ NEDİR?

  Ambalaj, ürünün depolanma ve taşınma özellikleri de göz önüne alınarak, en elverişli malzeme seçilmesi ve belirli tarz verilmesiyle ekonomik ve tüketici ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde paketlenmesi, kaplanması işlemidir. Ambalaj bir ürünün imalattan tüketiciye kadar ulaştırılması kademelerinde dağıtım zinciri olarak ifade edilen taşıma, depolama ve boşaltma-yükleme işlemlerinde içerdiği ürünü, koruyan ve üstünde yer alan bilgilerle iletişim sağlayan minimum maliyetli kaplar ve/veya sargılar olarak tanımlanmaktadır.

 

  Ambalajın içerik özelliği ürünü bir arada tutmaya; muhafaza özelliğiyse ürünü belirli bir süre (raf ömrü) fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerden korumaya yöneliktir. Familya yapısının küçülmesi, alışveriş merkezlerinin çoğalması gibi nedenlerle, birim ambalaj az adetlerde ürün içermekte, bu durumsa ambalajlama hattının çok daha seri olmasını zaruri kılmıştır. Ambalajlamanın seri çalışması ambalaj hattının hızına ideal malzemelerin kullanımını zaruri hale getirmekte ve hat atıklarının azaltılması zaman kaybının en aza indirgenmesi edilmesi sebebiyle azami performansta malzeme seçimi gereklidir.

   Ambalajda aranması gereken diğer önemli husus da, ambalajın ürüne uygun olması ve pratik kullanımlılığıdır. Ambalajın kolay açılması-kapanması, tek seferde tüketilmeyen ürünlerin tekrar kullanımının sağlanması buna örnek olarak gösterilebilir. Ambalaj sektörü tüketim ekonomilerinin ortaya çıkışı ve hızlı nüfus artışlarıyla doğru orantılı olarak önemli bir faaliyet sektörüdür. Ambalaj sanayinin mallarına olan talep, türev taleptir. Ambalajlar yapıldıkları ham maddelere göre çeşitlendirilirler. Plastik ambalaj, metal ambalaj, selofan, kâğıt ve karton ambalaj, cam ambalaj, tahta ambalaj vb.

Ambalajın Geri Dönüşümü Neden Önemli?

 

Ham madde bakımından önemini artıran günümüz sektörleri son derece kıymet verilen geri dönüşlüm alanında da kendisini göstermeye başladı. Yapılan çalışmalarda bu işlemler geri döndürülen ürünler ve malzemeler ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyor ve bu katkı her geçen yıl gidere büyüme yapıyor.

 

Atıkları geri tekrar kullanılabilir hale gelmeleri için yapılan çalışmalar ülkemizde oldukça iyi bir şekilde devam etmektedir. Tüm ham madde alışverişinde ülkemiz ekipmanları ve tedarikçi firmaları ile bu işlemleri takip etmektedir. Yapılan aşamaların devlet tarafından takibi yapılmakta ve tüm kullanıcılara tekrar geri kazandırılması sağlanmaktadır.

 

Ambalajlamada geri dönüşümün önlemi büyüktür. Firmalar bu dönüşüm sayesinde büyük kazançlar sağlayıp, ülke geneline ve dünya adına yapılan fedakarlık da kendisini göstermektedir.

 

Ambalajlardaki geri dönüşümlere örnek vermek gerekirse:

 

* 1 ton atık kağıt, hammadde olarak kağıt hamuruna katıldığında, 20 ağaç kurtarılmış oluyor.

 

* Geri dönüştürülen her 1 ton cam, 100 litre petrol tasarrufu sağlıyor.

 

Ambalajları çöpten ayrı toplama alışkanlığı, geri kazanım endüstrisi ve endüstri istihdamının da gelişmesini sağlıyor. Doğal kaynakların korunması, hoyratça harcanmaması ve enerji tasarrufu ülke ekonomisine yarar sağlıyor.

 

KARTON KOLİ AMBALAJ HAKKINDA

   143 yıllık mazisi olan oluklu mukavva koli,2. Dünya Savaşı öncesinde ambalajlama konusunda üstün bir değer taşımakta idi. Oluklu mukavvanın bir ambalaj malzemesi olarak ilerlemesi kullanımının yaygınlaşması 2. dünya savaşı döneminde anlaşılmıştır. Harp döneminin en değerli ambalaj malzemesi olan oluklu mukavva ambalaj kolileri,arz ettiği nitelikten ötürü silahlı kuvvetler de dahil olmak üzere pek çok alanda kullanımı yaygınlaşmıştır.

   Bu gelişim savaş yıllarından sonra oluklu mukavva koli ambalaj sanayisinin de hızla gelişmesini ve teknolojik yeniliklerin pratikte uygulamaya konulmasını sağlamıştır. Ambalaj sanayi tüketim ekonomilerinin ortaya çıkışı ve hızlı nüfus artışlarıyla doğru orantılı olarak önem kazanan bir faaliyet sektörüdür.Ambalaj sanayinin mallarına olan istek türev taleptir.

   Bu sektörün mamülleri genellikle bir ara ürünü halinde diğer sektörlere girdi olarak katılmakta,tamamlayıcılık özelliği taşımaktadır.Bu nedenle ambalaj sektöründe üretilen koliye olan talep,ambalajlanan ürüne olan talep değişimine paralellik izlemektedir. Global ekonomilerin ayakta kalabilmesi,sonraki nesillere istihdam yaratabilmesi,imalat,ihracat ve varlık düzeyinin yükseltilebilmesi için yatırım yapılması zaruridir.

   Yatırım,getirisi kısa vadede oluşmayan ve değişen iktisadi,siyasi,sosyal ve teknolojik şartlar sebebiyle azami risk taşıyan bir faaliyettir.Yatırım yapılmadan önce yatırım yapılması planlanan konu üzerinde güvenilir,sağlıklı bilgilere dayanan ön çalışma yapmak,hazırlanan fizibilite raporunun değerlendirme sonucuna göre eldeki ve sağlanacak ekonomik şartlar göz önüne alınarak yaratacağı toplam kazancı katlanılacak toplam maliyetlerin üzerinde ise yatırıma başlamak gerekmektedir.

    Ülkemizde artan yaşam standardı, büyüyen nüfus artışı istihlak alışkanlıkları ve müstehlik beklentilerinin değişmesi son zamanlarda dünya piyasalarında olduğu gibi Türkiye'de de kişi başına düşen ambalaj tüketim payını hızla yükseltmektedir.Paketlemenin herhangi bir ürünün;dış etkenlere karşı korunması ve kalitesi bozulmadan son tüketiciye kadar güvenli taşınması özelliği göz önüne alındığında;günümüzde ambalaj malzemesi olarak oluklu mukavva koli isteği diğer alternatiflerine oranla sahip olduğu üstünlüklerinden ötürü giderek artmaktadır.